Ako opraviť pokazené žalúzie bez opravára

Ako opraviť pokazené žalúzie bez opravára

  • Zdieľaj:
 • 0

Žalúzie sú v slovenských domácnostiach veľmi obľúbené, ale radosť vám môže pokaziť to, keď sa jedného dňa na tieniacej technike niečo pokazí. Netreba hneď panikáriť a volať opravára. Niektoré vady zvládnete opraviť aj sama. A za pár minút. Ako na to? Prezradíme vám, ako si poradiť s najčastejšími poruchami vnútorných žalúzií.

Ako sa žalúzie poškodia

Žalúzie sú všeobecne celkom krehké a môžu sa poškodiť relatívne ľahko. Medzi najčastejšie dôvody poškodenia patrí nesprávna a neopatrná manipulácia, zlé zaobchádzanie, detské hry, vek žalúzií alebo zlá údržba.

Keď sú žalúzie dlho vystavené UV žiareniu, niektoré komponenty časom skrehnú a môžu sa zničiť alebo poškodiť. Dobrou správou je, že väčšina závad na žalúziách nepotrebuje odborníka, zvládne to aj primerane šikovný domáci majster. A myslite na to, že životnosť vašich žalúzií tiež predĺžite pravidelnou starostlivosťou a čistením.

Odporúčame: Ako naše domovy určujú našu duševnú pohodu

žalúzie

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie poruchy žalúzií

Existujú poruchy, ktoré sa na vnútorných žalúziách objavujú častejšie. Väčšinou stačí objednať náhradný diel a vymeniť ho.

Pretrhnutie ovládacej retiazky

Keď sa vám pretrhne retiazka, musíte žalúziu demontovať. Z horného profilu vyberiete základovú dosku a z nej vytiahnete ozubené koliesko. Vytiahnete prasknutú retiazku a navlečiete na koliesko novú. Retiazku spojíte spojkou a žalúziu namontujete späť.

Prasknuté vedenie žalúzie

Opäť musíte demontovať žalúziu. Potom prasknutú silonovú strunu odistíte a vytiahnete. Nový vodiaci silon navlečiete odspodu postupne každou lamelou tak, ako v nich bol roztrhnutý silon. Na spodok navlečiete napínací kolíček. Potom žalúziu primontujete späť na okno, silon napnete a zaistíte plastovým uzáverom. Nakoniec nasadíte bočný kryt.

oprava žalúzií

Zdroj: Shutterstock®

Poškodené lamely

Tu záleží na tom, aké lamely máte. V prípade nutnosti výmeny je najlepšie zavolať odborníkov alebo napríklad hodinového manžela, ktorý lamely vymení.

Prevencia je kľúčová

Ak chcete, aby vám žalúzie vydržali čo najdlhšie v skvelej forme, myslite v prvom rade na prevenciu. Tá v tomto prípade spočíva v správnej a pravidelnej starostlivosti a údržbe. Žalúziám hrozí predovšetkým prach usadzujúci sa na lamelách. Na čistenie lamiel je možné používať všetky druhy čistiacich prostriedkov, ktoré sú riediteľné vodou. Nikdy nepoužívajte akékoľvek drôtenky, prípravky s drobnými čiastočkami piesku alebo organické rozpúšťadlá.


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Ako si vytvoriť súkromie na terase? Týmito šikovnými spôsobmi sa vyhnete neželaným pohľadom
ZÁHRADA

Ako si vytvoriť súkromie na terase? Týmito šikovnými spôsobmi sa vyhnete neželaným pohľadom

 • 0
 • 27.03.2023
Snívate o vlastnej domácej vírivke? Teraz si môžete splniť sen veľmi jednoducho!
ZÁHRADA

Snívate o vlastnej domácej vírivke? Teraz si môžete splniť sen veľmi jednoducho!

 • 0
 • 14.03.2023
Kamenný koberec: Ako ho využiť v záhrade?
ZÁHRADA

Kamenný koberec: Ako ho využiť v záhrade?

 • 0
 • 06.03.2023