Úhlavní nepriatelia záhradkárov – slizniaky. Takto sa ich zbavíte!

Úhlavní nepriatelia záhradkárov – slizniaky. Takto sa ich zbavíte!
  • 29.06.2022
  • Veronika Nemčeková

Škodcovia, ktorí privádzajú záhradkárov do zúrivosti! Aj tak by sa dali charakterizovať slizniaky. S obľubou si pochutnávajú na záhradných rastlinkách, ale aj na zelenine či ovocí. Najviac vyčíňajú po zotmení.

Škodu páchajú nielen konzumáciou. Neplechu spôsobuje aj hlien, ktorý produkujú. Narúša totiž ochrannú vrstvu rastlín i plodov. Zozbierali sme pre vás overené tipy, ako s nimi zatočiť. Inšpirujte sa a nadobro ich zlikvidujete!

Záhradu polievajte ráno

Slizniaky zbožňujú vlhké miesta. Sú pre nich veľkým lákadlom. Jedným z účinných spôsobov, ako pred nimi chrániť úrodu, je polievať skoro ráno a nie pred zotmením. Ak záhradu zavlažíte hneď ráno, pôda bude mať počas dňa šancu uschnúť.

Inšpirujte sa: TOP tipy na pestovanie muškátov – pre tie najkrajšie kvety

indické bežce

Zdroj: Shutterstock

Odstraňujte burinu

Jedna z dôležitých rád ako na slizniaky v záhrade znie: odstrániť z okolia rastlín všetko, čo môže slizniakom poskytnúť úkryt. Burina, lístie, odumreté časti rastlín, ale aj kamene. To všetko vytvára tieň, ktorý slizniaky vyhľadávajú počas horúcich dní. Rastliny saďte dostatočne ďaleko od seba, aby okolo nich mohol prúdiť vzduch.

Chovajte hydinu, pomôžu aj slimáky

Ak vám to priestor, čas a okolnosti dovolia, zaobstarajte si hydinu. Slizniaky požierajú sliepky, kačice či husi. Druh kačky, ktorá mimoriadne obľubuje slizniakov, je indický bežec. Pomôcť môžu aj slimáky s ulitou. Živia sa totiž vajíčkami slizniakov. Sú teda prirodzenými nepriateľmi.

Nalákajte ich

Na slizniaky môžete použiť aj taktiku prilákania na konkrétne miesto. Použiť môžete vlhkú dosku, ktorú umiestnite do tieňa. Na ňu poukladajte šupky z jablka, melónu alebo citrusov. Keď sa ich priplazí viac, môžete ich posypať soľou, čím ich zneškodníte.

Osvedčené sú aj pasce z pohárov či fliaš dopoly naplnených pivom, mliekom alebo šťavou z kompótu. Slizniaky láka ich vôňa. Keď vlezú dnu, von sa už nedostanú.

Využite silu rastlín

Účinnú ochranu pred slizniakmi ponúka aj sama príroda. Títo škodcovia neznášajú vôňu levandule, šalvie, mäty alebo rozmarínu. Odpudzujú ich tiež cibuľa a cesnak, z ktorých môžete pripraviť výluh tak, že ich krátko povaríte vo vode. Tekutinu nechajte vychladnúť a následne ňou ako prírodným repelentom postriekajte rastliny, ktoré slizniaky obžierajú.

Odporúčame: Najkrajšie kvitnúce kríky: Ozdobte svoju záhradu týmito kráskami

slizniaky

Zdroj: Shutterstock

Drevený popol a mletá káva

Účinnou zbraňou proti slizniakom je drevený popol, ktorý nenávidia, pretože sa prichytí o ich slizom pokryté telo. Rovnako účinne proti nim pôsobí aj mletá káva. Stačí ak ju rozsypete okolo rastlín. Za vyskúšanie stojí aj ak rovnakým spôsobom použijete popol z cigariet zmiešaný s hrubozrnnou soľou, rozdrvené škrupiny z vajec, pudingový prášok, piliny, kukuričnú múku, jedlú sódu a ovsené vločky.

Slizniaky v komposte

Ak nachádzate v komposte slizniaky, znamená to, že je príliš mokrý. Pomôže, ak pridáte suché listy, kartón alebo piliny. Rozhádzanie kompostu po záhrade nemusí nutne znamenať, že roznesiete vajíčka slizniakov po záhrade. Pravdepodobne ich zožerú chrobáky, prípadne ich stlačí váha kompostu.

Pozri aj: Levanduľa: TOP tipy na pestovanie, množenie a využitie kvetov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní