Záhradná lavička: Kam ju umiestniť a ako vybrať tú správnu?

Záhradná lavička: Kam ju umiestniť a ako vybrať tú správnu?
  • 16.05.2022
  • Michaela Kožáková

Lavička by určite nemala chýbať v žiadnej záhrade, dokonca ani v tej malej. Môžete si na nej vychutnať lahodnú poobedňajšiu kávu, prečítať si obľúbenú knihu, kochať sa z nej pohľadom na celú záhradu, natiahnuť sa na nej po únavnom okopávaní zeleninového záhonu či posedieť si s priateľmi pri ohnisku alebo krbe. Záhradná lavička má nielen úžitkovú funkciu, ale dokáže plniť i tú dekoratívnu. Správne vybraná lavička môže byť ozdobou vášho záhradného priestoru, krásne ho doplniť a dodať mu pútavý vzhľad. Vy ešte vo vašej záhrade nemáte žiadnu lavičku, ale premýšľate, že tento rok by ste si jednu zadovážili? My vám radi pomôžeme s jej výberom. 

Kam umiestniť záhradnú lavičku

Záhradná lavička by mala stáť na pevnom podklade, ideálne izolovaná od povrchu pôdy či trávnika, aby jej nohy neboli v stálom kontakte s vlhkosťou. Je to dôležité najmä v prípade, ak sa rozhodnete pre drevené materiály, ktoré sú náchylné na poškodenie. Pod nohy lavičky môžete položiť betónové dlaždice, ktoré tiež zabránia tomu, aby sa lavička zabárala do zeme.

Záhradnú lavičku môžete umiestniť na slnečné miesto, kde sa na jar budete vyhrievať na slniečku. V lete počas horúčavy k nej len jednoducho preneste slnečník. Takisto jej môžete vybrať miesto, ktoré bude chránené prirodzeným tieňom. Lavička postavená v zákryte stromov a kvetov bude v závetrí a chránená pred zrakmi iných. Na rušnom mieste v prievane, kde vás môže vidieť ktokoľvek z ulice alebo zo susedov, sa nebudete cítiť veľmi pohodlne. Nezabúdajte na to, že z lavičky by mal byť pekný výhľad na najkrajšiu časť záhrady.

Z akého materiálu si zvoliť záhradnú lavičku?

Pri nákupe záhradnej lavičky si môžete vybrať hneď z niekoľkých alternatív – drevo, plast, hliník, ale aj kompozitné materiály ako napríklad drevoplast, ktorý spája vizuálne prednosti dreva s trvácnosťou a odolnosťou plastových produktov. Pri výbere materiálu, z akého bude vaša záhradná lavička, by ste tiež mali zohľadniť miesto, kde bude umiestená – bude na ňu svietiť slnko alebo bude na daždi? Podľa toho si môžete vybrať lavičku z materiálu odolného voči slnečnému žiareniu alebo hrdzi.

Záhradná lavička by mala pekne zapadnúť do vášho záhradného priestoru. Ak teda máte v záhrade drevenú pergolu či altán, určite nekupujte lavičku z kovu alebo plastu. Stavte na mohutnú drevenú záhradnú lavičku. Zostane lavička po celý rok vonku? V tomto prípade trochu zainvestujte a zaobstarajte si lavičku z kvalitnejších a odolnejších materiálov. Dlhšiu životnosť a pekný vzhľad lavičky dosiahnete pravidelnou a dôkladnou starostlivosť, ktorej náročnosť závisí od materiálu, z akého je lavička vyrobená.

Neprehliadni: Záhradné trendy pre rok 2022: Nápady a inšpirácie, ktoré si zamiluješ!

Drevená záhradná lavička

Zdroj: shutterstock

Drevená záhradná lavička

Drevené lavice sú klasikou v oblasti záhradného nábytku. Charakterizuje ich spoľahlivosť, pohodlie a pekný dizajn. Svojím vzhľadom dokážu podčiarknuť romantickú náladu. Nábytok vyrobený z tohto materiálu sa na slnku nezohrieva a je príjemný na dotyk. Správne impregnované drevo môže vyzerať krásne po mnoho rokov. Môžete si zakúpiť hotovú záhradnú lavičku, ale takisto si ju vyrobiť svojpomocne. Výhodou ručne robenej lavičky je, že si môžete navrhnúť veľkosť, tvar a farbu podľa vlastných predstáv a potrieb. 

Drevené lavičky sú ako stvorené pre vidiecke prostredie. Veľmi pekne pôsobia, keď sú umiestnené pri jazierkach, medzi kvetinovými záhonmi, v tieni starých stromov, pri altánoch a záhradných domčekoch. Medzi obľúbené varianty patria farebné lavičky. Nebojte sa výraznej farebnosti, avšak myslite na to, že farebných lavičiek by nemalo byť v záhrade veľa. Stačiť bude jedna, maximálne dve v prípade, ak máte záhradu väčších rozmerov. 

Kovová záhradná lavička

Elegantnou voľbou s nádychom francúzskeho vidieka sú kovové záhradné lavičky. Pôsobia harmonicky, nerušivo a hodia sa ako do vidieckeho, tak i do mestského prostredia. Kovové lavičky jednoduchšieho dizajnu vyniknú v záhrade s kvitnúcimi ružami, rozmanitými trvalkami alebo pri pergole s vistériou či inými ťahavými druhmi rastlín.

Kovová lavička poskytuje spoľahlivú stabilitu, odolnosť voči mechanickému poškodeniu a trvácnosť. Na rozdiel od drevených nôh záhradnej lavičky, pri kove nepotrebujete špeciálne podložky na ochranu povrchu v kontakte so zemou. Nevýhodou kovovej lavičky je, že sa prehrieva na slnku, preto je vhodné umiestniť ju niekam do tieňa.

Plastová záhradná lavička

Plastový záhradný nábytok v porovnaní s kovom či drevom je lacnejší, ľahko sa premiestňuje a niektoré kúsky vyzerajú skutočne dobre. Plastový nábytok si nevyžaduje pravidelnú údržbu ako ten drevený. Na tradičnom drevenom nábytku v dôsledku extrémnych klimatických podmienok môžu vzniknúť trhliny. Plastový nábytok je k dispozícii vo viacerých farbách a môže zmeniť vzhľad a dojem zo záhradného priestoru. Niektoré plastové záhradné lavice poskytujú dokonca i úložný priestor.

Záhradné lavice z plastu sú bezpečné, pretože väčšinou nemajú žiadne ostré rohy, takže sú ideálne tam, kde sú deti. Na druhej strane však plast nemá dlhú životnosť a má tendenciu sa lámať. V porovnaní s dreveným nábytkom, plastovej lavičke môže chýbať masívnosť a elegancia.

Ratanová záhradná lavička

V poslednej dobe sa záhradný nábytok z umelého ratanu teší veľkej obľube. Výhodou tohto materiálu je, že je odolný voči počasiu aj fyzickej záťaži, je ľahký a pružný, pohodlný, má atraktívny a moderný vzhľad, a jeho údržba nie je vôbec zložitá. Môžete si vybrať z rôznych dizajnov, tvarov, farieb a veľkostí. Lavička z umelého ratanu bude pôsobiť veľmi štýlovo a vkusne v akejkoľvek záhrade.

Lavička v záhrade

Zdroj: shutterstock

Záhradnú lavičku môžete doplniť o podsedáky, mäkké vankúše či deku, ktorá príjemne zohreje počas chladnejších večerov. Takto sa vám na vašej lavičke bude nielen pohodlne sedieť, oddychovať, spomínať na staré časy s priateľmi, ale takýmto spôsobom jej tiež pridáte na estetickej hodnote. 

Ak radi majstrujete a niekde v rohu záhrady sa vám povaľujú nepotrebné drevené palety, pustite sa do jednoduchého projektu. Vyrobte si z paletového dreva krásnu záhradnú lavičku. Vo videu nižšie sa dozviete ako na to.

Pozri aj: Viete, ako správne čistiť solárne panely? Zvládnete to aj sami!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní